Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

MR

Emar (MR) Nedir?

MR vücudun bütün iskelet sisteminin detaylı incelenmesi,  organların ayrıntılı olarak görüntülenmesini sağlayan tıbbi radyolojik tetkiktir.  Manyetik rezonans görüntüleyen tarayıcılar çok güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları ile çalışır.  İnsan yapısının oldukça ayrıntılı ve üç boyutlu görüntülerini yansıtır.  Daha çok beyin,  omurga,  eklem,  karın bölgesindeki hastalıkların teşhis edilmesi için kullanılan yöntemlerden biridir.  Diğer radyolojik görüntüleme tekniklerine göre MR tetkiki çok daha avantajlı bir tetkiktir.  Çünkü iyonlaştırıcı radyasyon kullanmaz.  MR özellikle beyin incelemelerinde nörolojik incelemelerde oldukça başarılı görüntüleme uygulamalarından biridir.

Emar (MR) Neden Çekilir?

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan radyolojik tetkiklerden biridir.  Özellikle beyin,  boyun,  alt ve üst batın organlarındaki tümörlerin teşhis edilmesi,  büyümeden ve etrafındaki organlara yayılmadan önlem alınmasını sağlayan tetkiklerden biridir.  Bütün vücuda çekilen MR kanser riski bulunan hastalarda tam olarak kesin sonuç veren yöntemlerden biridir.  Uzun yıllardır ülkemizde ve dünyada birçok hastalığın tanısını koymaya yardımcı olan MR yöntemi tedavi sonrasındaki hastalığın takibi açısından da çok fazla kullanılır. Günümüzde MR hasta olmayan kişilere yapılan bir tetkik değildir.  Ancak check-up yaptırmak isteyen sağlıklı hastalarda erken tanı olması açısından MR çektirerek rutin kontrollerini yaptırmış olurlar.

Emar (MR) Nasıl Çekilir?

MR bütün vücuda çekilebildiği gibi belli organlara da çekilmesi mümkündür. Çektirmeden önce hastanın üzerinde hiçbir metal ve metal içeren objelerin bulunmaması gerekir.  Bazı kıyafetlerin içinde bulunan metal cisimler ile birlikte MR yine çekilmez.  Bu nedenle MR çektirmeden önce hastaya özel bir önlük giydirilir.  Önlüğün üzerine antenler bulunan bir alet konulur.  Hasta hareketsiz olarak dururken MR cihazının hareketli masası baş kısmından başlayarak aşağıya doğru,  vücudun alt kısmına doğru sırasıyla çekim yapar.  Hasta yaklaşık olarak MR çekimi sırasında 45 dakika gibi bir süre hareketsiz yatması gerekir.  Bu arada radyo dalgalarına benzeyen ses rutin sesler duyar.  Karın ve göğüs bölgesi çekimi esnasında hastaya komutlar yardımı ile nefesini tutup bırakması istenmektedir.  Yaklaşık olarak 20-25 dakika gibi bir sürede MR çekim işlemi tamamlanır.  Bütün vücut MR çekiminde beyinden başlanarak çekim işlemi gerçekleştirilir. Ardından boyun,  akciğer,  göğüs kafesi çekilir.  Daha sonra karaciğer,  pankreas,  böbrek,  böbrek üstü bezi ve alt batın organlarının tamamı MR tetkiki sırasında incelenir. Ayrıca mesane erkeklerde prostat testis kadınlarda rahim ve yumurtalıkların tamamı MR tetkiki ile incelenebilir.  Bacak kemikleri,  kaslar,  diz altına kadar olan bütün bölgenin çekimi MR tetkikinde görüntülenmesi mümkündür.  Akciğer,  meme,  prostat,  gastrointestinal sistem dinlen mide-bağırsak sistemi tümör taramasında da erken teşhis açısından kullanılan yöntemlerden biridir.

Emar (MR) Kullanım Alanları

Günümüzde çok çeşitli ve teknolojik olarak gelişmiş teknolojiye sahip görüntüleme yöntemleri bulunmaktadır.  Bunlardan ilk akla gelen ve en fazla kullanılanlardan biri MR teknolojisidir.  MR diğer görüntüleme yöntemlerine göre çok daha gelişmiştir.  MR görüntüleme yöntemi ile beyin,  iç kulak,  göz,  çene,  eklemler,  toplardamar sistemleri,  gırtlak,  yutak,  akciğer,  kalp,  karaciğer,  alt karın MR yöntemi ile görüntülenebilir.  Ayrıca MR görüntüleme yöntemi olarak da bilinen manyetik rezonans spektroskopi yöntemi ile de çekimler yapabilmektedir.  Bu çekimler hücresel düzeyde olan metabolik değişikliklerin görüntülenmesini sağlar.  Manyetik rezonans spektroskopi yöntemi kullanılarak dokulardaki patolojik yapının tespit edilmesi ve biyokimyasal olarak analizlerinin yapılması açısından kullanılır.  Ayrıca normal dokularda yer alan biyokimyasal ilişkileri de manyetik rezonans spektroskopi yöntemi ile araştırma yapılabilir.

Emar (MR) Fiyatları

MR günümüzde devlet hastaneleri,  araştırma hastaneleri,  özel hastaneler ve özel görüntüleme merkezleri dâhil birçok yerde çekilen görüntüleme tetkiklerinden biridir.  MR fiyatları günümüzde ekonomik olarak belli bir standart ücrete tabi olmasa da çok yüksek maliyetli tetkikler değildir.  Özel sigortalarla anlaşması olan kurumlarda indirim yapılarak veya ücretsiz çektirilebilir. Bu konuda doğru fiyat öğrenmenin temel yollarından biri görüntüleme merkezini arayarak bir randevu talep etmek ve iletişim kurarak MR fiyatlarını öğrenmek en doğru yöntemlerden biridir.

Emar (MR) Nasıl Çekilir?

MR çekimi işleminin öncesinde hastanın herhangi bir biçimde hazırlık yapmasına gerek yoktur.  Hasta dilediği gibi yiyip içip bütün ilaçlarını alabilir.  Ancak bazı durumlar varsa bu hastaya iletilir.  4 saat öncesine kadar hastanın yiyip içmemesi istenebilir.  Ancak bu her zaman olan bir durum değildir.  Bazı durumlarda fazla su içmesi hastadan istenebilir.  Bunlar taranacak alanına göre farklılıklar gösterebilir.  MR çekimi sırasında hasta da takı ve metal eşya üzerinde kesinlikle olmamalıdır.

Hasta mümkünse bol ve rahat bir kıyafet diyerek MR işlemini yaptırmalıdır.  Kapalı alan korkusu olan hastalar işlemden önce bu fobilerini doktora bildirerek kendilerinden hafif bir sedasyon veya yatıştırıcı bir ilaç isteyebilirler. Bu tür hastalar önceden fobisi olduğunu bildirir ve o hastalara açık MR önerilebilir. Açık MR ile kapalı MR arasında ufak bir fark vardır.  Açık MR da mıknatıs gücü düşük olduğu için dolayısıyla diğeri kadar yeterli görüntü alınamayabilir.  Hastanın vücudunda kalıcı protez olması durumunda o hastalara MR çekilmesi mümkün değildir. Çünkü MR manyetik bir alan olduğu için hasta da bulunan metalleri çekmesi açısından hastada yaralanmalara sebep olur.  MR görüntülemesi sırasında kontrast madde verilmeyebilir.  ancak bazı durumlarda kontrast madde enjeksiyon biçiminde hastaya verilmesi gerekir.  Bu da bazı dokuların ve kan damarlarının daha net görüntüsünün alınabilmesi için uygulanan yöntemlerden biridir. Emar Fiyatları hakkında bilgi için hemen bizimle iletişime geçiniz.