Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

MR

MR Nedir?

Manyetik rezonans görüntüleme yani bilinen adı ile MR, bir manyetik alan ortamında radyofrekans dalgaları ile görüntü oluşturma tekniği olarak tanımlanmaktadır. Bu basit tanıma ek olarak MR için özellikle yumuşak dokuların görüntülenmesinde kullanılan teknik denmesi de mümkün olmaktadır. MR uygulaması içinde hasta yüz üstü yatmalıdır. Bu pozisyonda hastanın kesinlikle hiçbir şekilde hareket etmemesi gerekmektedir. Hasta bu şekli aldıktan sonra ve hareket etmemesi yönünde telkin yapıldıktan sonra tüp şeklinde bulunan MR cihazı içine girmektedir. Tüp genel olarak geniş bir yapıda bulunmaktadır. Bu bakımdan da hasta için rahatsızlık oluşturacak bir yanı bulunmamaktadır. Fakat kapalı alan korkusu olanlar için daha önceden sakinleştirici yapmak çekimin sağlıklı şekilde sonlanmasını sağlayacaktır.

MR İncelemme

İnceleme esnasında hastanın koluna ufak bir ilaç enjekte edilmektedir. Bu işlem için kullanılan ilacın alerji oluşturma olasılığı oldukça düşüktür. Ayrıca MR çekimi böbrek yetmezliği olan kişilerde dahi oldukça rahat bir şekilde uygulanmaktadır. Genel olarak çekimler 30 dakika ile 60 dakika arasında değişen bir zaman diliminde uygulanmaktadır. Çekim sonrasında sağlanan görüntüler ise özel bir monitör aracılığı ile izlenmektedir. MR çekilirken hastanın ve çevresinde bulunanların dikkat etmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en önemlisi hastanın hareket etmemesidir. Bazı durumlar ise MR çekimini tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bu durum için yapılacak değerlendirme ise vücutta metal eşya bulunmasına yönelik olmaktadır. Vücutta bulunan metal eşyaların çıkarılmasından sonra çekim yapılmaktadır.

MR Kullanım Alanları

MR çeşitli alanlar için ya da muayeneler için istenmektedir. Fakat MR çekiminin en önemli olduğu alan ise meme MR olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bu MR çekimi başka hiçbir şekilde ulaşılamayacak bilgilere ulaşımı sağlamaktadır. Ancak ne olursa olsun bu çekim dahi mamografi ya da ultrasonografi yerini tutmamaktadır. Vücudunda metal cisim bulunan kişilere MR çekimi önerilmemektedir. Çekimin bazı dezavantajları da bulunmaktır. Diğer görüntüleme yöntemlerine göre bu yöntemin daha pahalı olması yöntemin kullanılmasında olumsuz etki oluşturmaktadır. Erken dönemde yapılan çekimlerde meme kanseri teşhisinde gereken tanıyı koymayı sağlayamaması da bu yöntemin dezavantajları arasında bulunmaktadır.

Manyetik Rezonans

Manyetik Rezonans sözcüklerinin baş harflerinden oluşan MR tıbbi görüntülemenin en önemli yöntemlerinden biridir.

İlk kullanılımından bu yana önemli aşamalar ve gelişmeler kayderek gittikçe artan bir önem kazanmıştır.

Vücudun kendi manyetik özelliklerini kullanarak ve dışarıdan gönderilen ses dalgaları ile uyarılma  sonucu görüntü elde eden teknikte X ışınlı iyonlaştırıcı  radyasyon (zararlı radyasyon diye bildiğimiz)bulunmamaktadır. Bu durum yan etkiler bakımından incelemeyi güvenilir kılmakta ve hamilelik çocuklar dahil olmak üzere gittikçe artan bir kullanıma da yol açmaktadır.

Özellikle merkezi sinir sistemi,omurga ve disk  hastalıkları ve kas-eklem değerlendirmesinde önemli katkılar sağladığından  özellikle bu hastalık grubularında diğer inceleme yöntemlerinin yerini büyük oranda almıştır.