Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Dikilitaş Mah. Ayazmadere Cad. Yeşilçimen Sokak No: 9 Zemin-Giriş Kat Beşiktaş - Istanbul 444 67 28 - 444 MR BT

Açık Emar

Açık Emar

Açık Emar  manyetik rezonans görüntüleme yani vücudun anatomik ve fizyolojik görüntülerini elde etmek için kullanılan bir görüntüleme tekniğidir.  Görüntülerin bir kısmı yatay kesit görüntüleridir.  Açık Emar cihazı elektromanyetik ve radyo dalgalarını kullanan çok büyük ve güçlü bir mıknatıstır. Açık Emar hidrojen atomlarının proton yoğunluğu aracılığı ile çalışır.  Canlı organizmalarda özellikle su molekülleri bol miktarda bulunur.  Hidrojen atomlarının yoğunluğu ve hareketleri farklılık gösterir.  Vücuttaki hidrojen atomları radyofrekans enerjisi ile uyarılır.  Dokular bunu absorbe eder ve manyetik alanda radyofrekans sinyalleri yayarlar.  Bu sinyaller vücudun incelenen bölümünün yakınındaki antenler tarafından saptanır ve bir bilgisayar tarafından işlenir.  Bilgisayar analizleri aracılığı ile görüntüler elde edilir.  Hasta cihazın masasına yatırılır.

Açık Emar Nedir?

Açık Emar cihazında bulunan tünelin içine yerleştirilir.  Hastada hiçbir şekilde metalleri içeren aksesuarlar bulunmamalıdır.  Tarama işlemi 10 dakikadan 20 dakikaya kadar veya görüntülenen dokuya ve duruma göre daha uzun sürebilir.  Tarama esnasında kişi hareketsiz olmalıdır. Kapalı MR aleti tekrarlı sesler ürettiğinden ve ayrıca çevreleyen biçiminden dolayı klostrofobisi olan insanlar için rahatsız edicidir. Bu sebeple günümüzde yaygın olarak açık emar sistemi kullanılmaktadır.   Radyasyon içermez.  Bundan dolayı bilgisayarlı tomografi den daha güvenlidir.  Canlı organizma üzerinde açık emar taramanın biyolojik bir zararı kanıtlanmamıştır.

Emar görüntüleme gebelik esnasında güvenle kullanılabilir.  Fakat ilk 3 ayda kullanılması önerilmez.  Mıknatıslı metal protez, kulak içi implantı, kalp pili beyinde anevrizma kıskacı ve gözlerinde yabancı metal cisim bulunanlara kesinlikle önerilmez.  Emar vücudun bütün parçalarını hatta kemiklerin içini bile görüntüleyebilir.  Ancak emar çoğunlukla hasarlı olabilen yumuşak dokuları görüntülenmesinde çok başarılıdır.  Kas-iskelet sistemi görüntülenmesinde ve yüksek çözünürlüğünden dolayı sinir sistemi hastalıklarında özellikle nörolojik kanserlerde kullanılır.  Ayrıca prostat ve rektal kanserlerinin görüntülenmesinde de kullanılır. Ayrıca hastalığın evresini saptamada kanserinin erken tanısında kullanılan taramalardan biridir.  Taramadan önce en asgari hazırlık içerir ve kişi hemen günlük yaşamına dönebilir.

 Açık Emar Nasıl Çalışır?

Günümüzde en önemli sağlık problemlerinden birini kanser oluşturuyor.  Hastalıkların erken teşhis ve tedavisinde teknoloji bize yeni imkânlar ve yeni ufuklar açmıştır.  Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi de Açık Emar sistemidir.  Bu sistem ile yapılan çekimler erken dönemde tüm vücut damar kanamaları ile kanser teşhisi özellikle kanser konusunda endişesi olan veya ailesinde önemli kanser hikâyesi bulunan hastalar için bu oldukça ciddi erken tarıma alternatifi oluşturmaktadır. Açık Emar ile elde edilen bu ileri görüntüleme tetkikini kullanarak çok erken dönemde kanser teşhisi ve gerçekten hastalarda kanser ile ilgili tüm vücudun taramasını kolaylıkla yapılmaktadır.

Açık Emar Neden Tercih Edilir?

Klostrofobisi olan insanlar, yerinde duramayan bebeklerin korkulu rüyası olan kapalı mr çekimleri artık günümüzde kullanılmaya başlanmıştır. Cihazının tünel biçiminde dar ve uzun bir görüntüsü vardır. Kapalı çekim teknolojileri yerine bugün kullanılan yüksek teknoloji içeren MR sistemi sayesinde aşırı kilolu hastalar, kapalı alan korkusu yaşayanlar ve ebeveynleri ile birlikte çekim yapmak isteyen çocukların çekimleri çok daha rahat bir ortamda gerçekleştirilmektedir.  Açık emar vekapalı MR gibi ayrıntılı görüntülerin elde edildiği elektromanyetik rezonans frekansların kullanıldığı görüntüleme yöntemidir.  En önemli özelliği zarar vermemesidir.  Ortaya çıkan görüntülerin kalitesinin yüksek olması avantajları ve tercih edilme sebebidir.  Nörolojik rahatsızlıklar da beyin tümöründen şüphelenilen hastalarda,  epileptik nöbet geçiren hastalarda,  kulak çene omurga problemi, kalp hastalıklarında,  kemik rahatsızlıklarında açık emar çekilir.  Kalp hastalığının boyutunu saplamak için böbrek damarlarında ki sorunlar,  hipertansiyon,  karaciğer,  akciğer,  kol ve bacak damarları gibi damarların değerlendirilmesi için de damar sistemi emarı çekilir.  Bel fıtığı,  boyun fıtığı gibi omurga problemlerinin durumunun tespiti ve doğru teşhisi konulması içinse kas-iskelet sistemi emarı çekilir.

Açık Emar Fiyatları

Açık Emar fiyatlarını doğrudan vermek pek mümkün değildir.  Bunun sebebi ise emar çekim merkezlerinin fiyat politikalarının birbirlerinden farklılık göstermesidir.  Ayrıca açık emar kapalı MR arasında bir fiyat farkı yoktur.  Sistem aynı mantıkla çalışan sistemdir.  Ancak açık emar hastaların bazılarında klostrofobi olması sebebiyle tercih edilen bir yöntemdir.  Artık günümüzde birçok görüntüleme merkezi açık emar sistemini kullanmaktadır.

Açık emar çekimleri sosyal güvenlik kurumu tarafından ödendiği gibi özel sağlık sigortası bulunan hastalarında özel sağlık poliçesi kapsamında emar çektirmeleri mümkündür.  Açık emar çekimleri günümüzde hastaları fazla zorlamayan makul fiyatlar çerçevesindedir. Fiyat konusunda en doğru bilgi görüntüleme merkezi ile görüşerek fiyat almaktır.

Açık Emar Avantajları Nelerdir?

Açık Emar çekimine geçilmeden önce hastanın fazla hazırlık aşamalarından geçmesi gerekmez.  Hastaların üzerinde metal obje metal eşya olmaması hepsinden önemlidir.  Yani gözlük,  anahtarlık,  saat,  cep telefonu,   bozuk para gibi metal eşyaların çıkartılması gerekir.  Hastaya metal protez takıp takmadığı, kalp pili takıp takmadığı mutlaka sorulmalıdır. Bütün metal objelerden arındırılan hasta açık emar cihazına alınır ve çekim başlatılır.

Hasta yarı kapalı bir sistem içerisine gönderilir.  Hareket etmemesi çünkü inceleme esnasında hasta hareket ederse görüntü kalitesinde bozulmalar gerçekleşir.  Hastanın fazla hareket etmesi durumunda ise incelemenin gerçekleşmesi mümkün olmaz. Çekimler tekrarlanmak zorunda kalır.  İnceleme esnasında radyo frekansları rahatsız edebilir.  Açık Emar süresi her bir bölge boyunca yaklaşık 10 dakika olmaktadır.  İncelenecek organa göre bu süre biraz daha uzayabilmektedir.